خرید لوله سیاه درزدار

در بازار مربوط به محصولات فولادی لوله سیاه را تحت عنوان لوله فولادی سیاه درزدار، لوله صنعتی و سنگین می شناسند. در واقع این محصول با توجه به استاندارد های بین المللی و ملی بر اساس کاربرد های گوناگونی که دارد به بازار عرضه می گردد و سپس به دست مصرف ‌کنندگان می‌ رسد. به منظور تولید اینگونه محصول پیش از همه باید فرم دهی با روش‌ های رایج صورت بگیرد و درز حاصل از اتصال یافتن دو لبه پس از جوشکاری به وجود آید. 

در نظر داشته باشید که لوله سیاه درزدار در میان انواع لوله فلزی دارای کاربرد های بسیار زیادی می باشد، همچنین قیمت آن بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد. در واقع قیمت لوله درزدار بر اساس روند ساده تولید در مقایسه با سایر لوله های بدون درز ارزان تر می باشد؛ بنابراین همین مسئله موجب شده تا در میان صنایع محبوبیت خاصی به دست آورد.

لوله سیاه درزدار

در حال حاضر لوله ‌سیاه درزدار در خطوط منتقل ساختن سیالات با فشار زیاد در اماکن گوناگون با توجه به شرایط اقلیمی مختلف همچون نواحی سردسیر قطب، اعماق دریا، کوهستان ها کاربرد فراوانی یافته است. از جمله شیوه های تولید لوله های درزدار می ‌توان به لوله درز جوش اسپیرال و لوله درز جوش مستقیم اشاره نمود. با توسعه روز افزون علم و تکنولوژی طراحی و ایجاد لوله درز جوش اسپیرال تاکنون لوله هایی با قطر زیاد در جوش اسپیرال به شکل اقتصادی ساخته می ‌شوند.

شیوه تولید لوله درزدار بدین شکل است که ابتدا ورقه های فولادی برش داده می ‌شود و سپس پس از حالت نورد به حالت دایره وار در می آید. طی آخرین مرحله درز ایجاد شده با استفاده از دستگاه های جوش، جوش داده می شود و در نهایت برای طی کردن مراحل تست ارسال می گردد.

در زمان‌های گذشته به طور معمول از لوله سیاه درزدار برای امور مختلف استفاده می کردند یعنی درست هنگامی که فناوری تولید لوله های بدون درز به وجود نیامده بود و صنایع از علم و تکنولوژی برخوردار نشده بود و همچنین زمانی که نقل و انتقالات سیالات با فشار زیاد رایج نشده بود.

انواع لوله سیاه درزدار

توجه داشته باشید با استفاده از فرم دهی و همچنین جوش دادن انواع ورق های فولادی به تولید لوله های سیاه درزدار می پردازند تا جایی که این گونه از لوله ها دارای خط جوش هستند. به کارگیری شیوه مستقیم و یا اسپیرال به منظور تولید نمودن لوله های سیاه برای تولید کنندگان و متقاضیان هزینه اندکی جهت تولید به دنبال دارد به طور کلی لوله های سیاه درزدار دارای انواع مختلفی می باشد که مهمترین آن ها شامل موارد زیر است:

 1. لوله سیاه درزدار API 
 2. لوله سیاه درزدار سنگین
 3. لوله سیاه درزدار سبک

بهتر است بدانید وزن این قسمت از لوله ها نسبت به سایر لوله های هم اندازه خود بیشتر است. اتصال یابی اینگونه از لوله ها با استفاده از جوش می باشد و جهت استفاده برای ساختمان ها بسیار کارایی دارد.

تولید لوله سیاه درزدار

به منظور تهیه نمودن لوله درزدار مهم ترین مواد اولیه که به کار گرفته می شود ورق های تولیدی از نورد سرد و گرم است که در حقیقت به طور کویل از سوی شرکت های تولید کننده فولاد به فروش می رسد. فویل ها با توجه به سفارش و همچنین نیاز تولید به بخش های کوچک تر که به آن نوار یا کلاف می گویند تقسیم بندی می شوند.

 دسته بندی نوار در بخش برش به واسطه دستگاه برش صورت می گیرد، پس از انجام فرایند برش کویل و طی مرحله تبدیل شدن آن به کلاف در حقیقت این کلاف به بخش نورد انتقال می یابند. در نظر داشته باشید که ورق های فولادی مصرفی بایستی ترکیب شیمیایی معینی داشته باشند؛ زیرا این ترکیب های شیمیایی بر میزان دانه ‌ها، خواص مکانیکی، جوش پذیری و ریزساختار تا حد زیادی موثر واقع می شود. به منظور تولید لوله های درز جوش دار و یا لوله هایی که بعد ها ممکن است به پروفیل تبدیل گردند به طور معمول فولاد های نرم را مورد استفاده قرار می دهند.

کاربرد لوله سیاه درزدار

امروزه از لوله درزدار به منظور روند تولید آسان و هزینه ‌های ساخت اندک و به صرفه تر در انواع صنایع گوناگون به شکل ویژه استفاده می شود. در واقع این مسئله که لوله درزدار قادر است در طول های گوناگونی ساخته شود و همچنین قابلیت جوش دادن در حالت های مختلف را دارد از مهم ‌ترین مزایای لوله درزدار به حساب می ‌آید؛ بنابراین لوله های درزدار جهت به کارگیری در صنعت خودرو، صنایع مواد غذایی و آشامیدنی، تاسیسات مربوط به انتقال آب و گاز، ساخت و ساز و معدن، خطوط لوله، لوله کشی آب و فاضلاب و معماری کارایی گسترده ‌ای دارد. 

از جمله کاربرد های دیگر لوله سیاه درزدار می ‌توان به بهره‌ گیری از آن ها در آبرسانی سرد و گرم، تاسیسات ساختمانی، ستون های برق، گازرسانی در ساختمان ها و موتورخانه ها اشاره نمود. به خاطر داشته باشید که لوله های درزدار با توجه به اینکه در مقایسه با لوله های بدون درز مانیسمان دارای استحکام کمتری در وضعیت تحت فشار می باشند ممکن است در طول زمان از بخش جوش داده شده و درز خود دچار یک سری ترک هایی شوند یا حتی وجود نشتی در آن ها احساس گردد. بنابراین به طور معمول بیشتر به منظور منتقل ساختن مواد سیال که غیر شیمیایی است و همچنین برای تاسیسات و آبرسانی به کار گرفته می‌ شوند و همین مسئله باعث کمتر بودن هزینه آن شده است.

لوله سیاه درزدار

استاندارد لوله سیاه درزدار

به طور کلی لوله های درزدار به دو شکل درز اسپیرال و درز مستقیم ساخته می شوند که در حقیقت تفاوت اساسی میان آن ها در شکل ظاهری جوشکاری است، بدین منظور در شیوه درز مستقیم خط جوش دقیقا به شکل مستقیم بوده اما در شیوه درز اسپیرال خط جوش لوله به شکل مارپیچی در مسیر طولی لوله است. اگر می خواهید اطلاعاتی در رابطه با ضخامت و وزن قطر بیرونی و غیره کسب نمایید بایستی نسبت به استاندارد لوله های درزدار آگاهی داشته باشید ما در اینجا برای شما برخی از استاندارد های لوله درزدار با توجه به استاندارد های آلمانی را نام خواهیم برد

 یکی از استاندارد های لوله درزدار استاندارد آلمانی DIN 2440 است . OUtside Diameter در واقع این قسمت به قطر بیرونی لوله ربط دارد که اصطلاحاً به آن پشت تا پشت لوله گفته می شود. این قسمت دارای یکسری نوساناتی است که به شکل قطر بیرونی مینیمم و ماکزیمم ثبت شده است.

مزایای لوله سیاه درزدار

توجه داشته باشید لوله های درزدار سیاه همانند بسیاری از لوله های دیگر دارای یکسری مزایا و کاربرد هایی می باشد که این مزیت ها در مقایسه با لوله های مانیسمان بسیار بیشتر است. از جمله مهم ‌ترین مزایای بکارگیری لوله های سیاه درزدار می توان موارد زیر را عنوان نمود:

 • سطوح درونی لوله های درزدار نسبت به لوله های مانیسمان قابلیت کنترل را دارا هستند.
 • به طور کلی تولید لوله های درزدار طی مدت زمان کوتاهی صورت می ‌گیرد و به آسانی قابلیت دسترسی و دستیابی را دارند؛ کاربرد این زمان اندک به خاطر نوسانات موجود در قیمت در مواد اولیه است از این رو این زمان کم کارایی زیادی دارد .
 • در حقیقت میزان ضخامت در دیواره لوله های سیاه درزدار پیوسته تر می باشد.

لازم به ذکر است که بدانید از لوله های سیاه درزدار به منظور تولید نمودن پروفیل های قوطی، تولید سازه های فلزی مختلف و منتقل ساختن مایعات استفاده می کنند. گاهی اوقات برخی از محصولات را با استفاده از روی پوشش می دهند که این مسئله سبب می گردد تا به شکل گالوانیزه در بیاید و به دلیل عدم زنگ زدن و عدم فرسایش برای لوله کشی گزینه مناسبی است.

برای خرید لوله گالوانیزه می توانید وارد لینک زیر شوید:

لوله گالوانیزه

سطح لوله سیاه درزدار

توجه داشته باشید که شیوه ‌های ساخت لوله به دو بخش تقسیم می شوند که این شیوه ها بدون درز و شیوه تولید لوله با استفاده از جوشکاری می باشد. در حقیقت سطح لوله سیاه درزدار جوش داشته بگونه‌ای که در شیوه تولید آن ها از ورقه های سرد و یا گرم شده استفاده می کنند و آن ها را به شکل لوله در می‌ آورند و درز آن نیز جوشکاری می شود.

برند های تولید کننده لوله سیاه درزدار

 • کارخانه تولید لوله سپاهان
 • کارخانه لوله سپنتا
 • کارخانه لوله کچو
 • کارخانه لوله کیهان
 • کارخانه لوله یاران

مقایسه لوله سیاه درزدار با لوله مانیسمان

بهتر است بدانید عموماً انواع شیوه تولید لوله فولادی به دو بخش لوله بدون درز و لوله درزدار تقسیم می گردند. در واقع لوله فولادی بدون درز اصطلاحاً لوله مانیسمان یا سیم لس گفته می شود. طی فرایند تولید اینگونه از محصولات از شیوه جوش استفاده نمی کنند بدین شکل که جهت تولید از بخش های فولادی شامل شمش استفاده شده و پس از حرارت دهی و کشش و انجام دیگر مراحل به لوله فولادی مبدل می گردد. همچنین دقت داشته باشید که ماده نخستین لوله فولادی مانیسمان لوله های درزدار یکسری تفاوت های اساسی دارد. در روند تولید لوله درزدار بعد از انجام برش ورقه ها و فرم دهی آنان به بهره گیری از روش جوشکاری می‌ پردازند. به طور معمول میزان کیفیت تولید و همچنین مواد اولیه به کار رفته در لوله های بدون درز در مقایسه با لوله سیاه درزدار بیشتر است؛ از این رو میزان محاسبه هزینه لوله فولادی نیز در هر یک از شیوه ها متفاوت است.

در لوله های فولادی به خاطر عدم وجود درز جوش شما شاهد مقاومت بیشتری در مقایسه با دیگر لوله ها خواهید بود. همچنین تولید اینگونه از محصول به طور معمول در قطر های پایین انجام می ‌شود؛ زیرا تولید لوله فولادی با قطر های بالا بدون درز مشکلاتی را در پی خواهد داشت و همچنین هزینه زیادی نیز در بر دارد.

لوله سیاه درزدار

سخن پایانی

با استفاده از شیوه حالت بخشی و همچنین جوش دادن ورق های فولادی به یکدیگر به تولید لوله های سیاه درزدار می پردازند. به کارگیری از این شیوه به صورت مستقیم یا اسپیرال می باشد که در واقع هزینه اندکی را به دنبال دارد. بطور معمول جهت ایجاد لوله درزدار می توان از شیوه نورد ورق استفاده نمود که در حال حاضر بسیار کاربردی می باشد.