مقالات

اتصالات جوشی رده 80

اتصالات جوشی رده 80

اتصالات جوشی رده 80

جوشکاری نوعی صنعت پیچیده ای است که دقت و خلاقیت بسیاری را می طلبد. امروزه تمامی مشاغل مختلف دنیا نیازمند به اتصالات جوشی رده 80 می باشند. این اتصالات در راستای مقابله با انواع نیاز های کاربران به صورت جداگانه ساخته می شود. فعالان صنعت جوشکاری باید آشنایی کاملی در مورد تکنیک ها و شیوه های استفاده شده در این صنعت  داشته باشند تا از بروز هرگونه مشکل و اختلالات در روند کاری جلوگیری شود.

جوشکاری دارای کاربرد بسیار زیادی است، که می تواند در هر نوع صنایعی مورد استفاده قرار بگیرد. به طور کلی می توان اتصالات جوشی را به پنج نوع مختلف از جمله: اتصال جوشی لب به لب، اتصال جوشی گوشه ای یا گونیایی، اتصال جوشی پوششی یا لب روی هم، اتصال جوشی لبه ای یا پیشانی، اتصال جوشی سپری یا تی شکل، طبقه بندی کرد. هر کدام از این دسته ها پاسخگوی خوبی برای نیاز های مشاغل مختلف خواهند بود.

خرید اتصالات جوشی رده 80

فروش انواع مختلف اتصالات جوشی رده 80 از سایز های موجود در 1.2 اینچ تا 24 اینچ طبق استاندارد ASME B16.9  با تعدادی محدود در این شرکت عرصه می شود. برای اقدام به خرید و اطلاع  از موجودی و سایر موارد مورد نیاز با ما در تماس باشید.  

قیمت اتصالات جوشی رده 80

قیمت اتصالات جوشی رده 80 وابسته به پارامتر هایی ازجمله، نوع اتصال جوشی که شامل سه راهی، زانو ها، تبدیل ها و کپ ها با انواع جنس های مختلف و همچنین کشور سازنده و شرکت تولیدی آن می باشد و این اتصالات جوشی با قیمت های متفاوتی به عرصه می رسند.

اتصالات جوشی رده 80

این نوع اتصالات وظیفه دارند تمامی اجزای یک قطعه را با اعمال نیرویی مناسب و مشخص بر یکدیگر متصل کند. اتصالات جوشی اغلب در سازه های فولادی به کار می روند، و همچنین نقش اصلی را در این سازه ها ایفا می کند.

جنس اتصالات جوشی وابسته به نوع لوله ای است که در پروسه ساخت مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت این اتصالات جوشی با توجه به معیارهایی همچون، کیفیت مواد اولیه اتصالات، برند شرکت تولیدی اتصالات، نوسانات به وجود آمده در بازار، میزان قیمت ارز و.. سنجیده و مشخص می شود.

وزن این اتصالات جوشی کم است ولی مقدار استحکام و مقاومتی که اعمال می کند بسیار زیاد می باشد. 

انواع اتصالات جوشی رده80

اتصال جوشی رده 80

 اتصالات جوشی به روش قرارگیری انواع قطعات فلزی مختلف در کنار هم و نحوه تراز کردن این قطعات با یکدیگر است. عوامل موثر بر هزینه و کیفیت اتصال جوشکاری، نوع طراحی و روش انجام آن فرایند می باشد. 

بر اساس AWS به طور کلی پنج نوع اتصال جوشی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

  • اتصال جوشی لب به لب
  • اتصال جوشی گوشه ای یا گونیایی
  • اتصال جوشی پوششی یا لب روی هم 
  • اتصال جوشی لبه ای یا پیشانی
  • اتصال جوشی سپری یا تی شکل

اتصال جوشی لب به لب

در این نوع اتصالات قطعه های فلزی بر روی یک صفحه در کنار یکدیگر قرار می گیرند و کناره های هر دو فلز با فرایند جوشکاری به هم متصل می شوند. اتصال جوشی لب به لب یکی از رایج ترین نوع اتصالات است که در تولید و ساخت انواع سازه ها و همچنین سیستم های لوله کشی و …کاربرد بسیاری دارد.

اتصالات جوشی لب به لب با روش و اندازه های مختلفی تولید می شوند. همچنین هر کدام از این جوش ها کاربرد های متفاوتی دارند و اتصالات مختلفی را انجام می دهند. 

اگر ظاهر محل اتصال شده برای شما مهم است بهتر است از جوش های شیاری با نفوذی به طور کامل استفاده کنید. زیرا در این حالت میزان اندازه اتصال به حداقل رسیده و ظاهری خوشایندی را به ارمغان می آورد.

اتصال جوشی گوشه ای یا گونیایی

اتصالات جوشی رده 80 با روش گوشه ای یا گونیایی برای ساخت مقاطع و محصولات جعبه ای و مستطیلی شکل مورد استفاده قرار می گیرد. در مقاطع مستطیلی شکل، تیر و ستون های مقاومی جای گذاری شده است که جعبه را در برابر انواع فشار و پیچش های اعمال شده بر آن حفاظت می کند. 

اتصال جوشی پوششی یا لب روی هم

یکی از معمول ترین و رایج ترین نوع اتصالات، اتصال جوشی پوششی یا لب روی هم می باشد. اتصال جوشی پوششی دارای دو مزیت مهمی بوده است. که در ادامه به صورت مختصر به هر یک از آن ها می پردازیم.

دو مزیت مهم اتصالات پوششی یا لب روی هم عبارت اند از:

  • سادگی فرآیند
  • سادگی اتصال

سادگی فرآیند به این معنی است که ساخت قطعات فرآیند نیاز به صرف زمان زیادی  نمی باشد. با صرف کمترین زمان ممکن می توانیم به یک قطعه جوشکاری شده مطلوبی دست یابیم. برای حذف خطاهای ایجاد شده حین ساخت قطعه و تنظیم اندازه و طول قطعات، بهتر است آن ها را اندکی بر روی یکدیگر جا به جا کنیم. 

سادگی اتصال یعنی لبه قطعات متصل شده نیاز به اتصال خاصی نخواهد داشت و تنها با برش های عادی خطوط را صاف می کنند و در برخی موارد با شعله برش می دهند. 

اتصال جوشی لبه ای یا پیشانی

اتصالات جوشی رده 80 از نوع اتصال لبه ای یا پیشانی بیشتر برای اتصال و نگهداری قطعات بر روی یک ورق فلزی به کار می رود. این نوع اتصال دارای قطعاتی با ضخامت ثابت و معینی نمی باشد و ضخامت صفحات با یکدیگر متغیر هستند. اتصالات جوشی لبه ای یا پیشانی در بین تمامی اتصالات جوشی از استحکام کمتری برخوردار است. همچنین به علت استحکام کم و قابلیت شکننده بودن می تواند به مرور زمان جایگزین شود.

اتصال جوشی سپری یا تی شکل

اتصالات جوشی سپری یا تی شکل معمولا برای ساخت نیم رخ های مرکب به اشکال T و I و انواع سخت کنندگان تحت بار، تیر ورق ها، انواع آویز ها و نشیمن های طاقچه ای به کار می روند.

ویژگی های اتصالات جوشی رده 80

اتصالات جوشی رده 80 دارای دو نوع چینی و اهوازی است. این نوع اتصالات دارای ضخامتی برابر با 179″ و ظرفیت فشاری برابر با 630 پوند بر اینج است. این اتصالات جوشی دارای سطحی صاف هستند که این حالت فیزیکی باعث می شود تا افت فشار و بر هم ریختگی سیالات موجود در لوله کاهش یابد. همچنین باعث می شود خوردگی های ناشی از خورندگی شیمیایی کاسته شود. 

اتصالات جوشی رده 80 به رنگ طوسی می باشند، تا این اتصال جوشی با سایر اتصالات جوشی قابل تشخیص باشد. این نوع اتصالات بازدهی مناسبی در مصارف شیمیایی و صنعتی دارد. اتصالات جوشی رده 80 شباهت بسیار زیادی با اتصالات جوشی رده 40 دارند. اتصالات جوشی رده 80 در پروژه هایی که  محیطی با فضای باز و یا محیطی که دارای فشار و دمای زیادی است انجام می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصال جوشی رده 80

کاربرد اتصالات جوشی رده 80

اتصالات جوشی رده 80 بیشتر در صنایع و مکان هایی که دارای فشار بیشتری هستند ، کاربرد دارد. همچنین به دلیل اینکه فشار زیادی را می توانند تحمل کنند جزو پرکاربرد ترین اتصالات جوشی در صنایع به شمار می روند. این اتصالات جوشی از ضخامت و قطر زیادی برخوردار هستند، و همین علت باعث شده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، انواع نیروگاه ها، انواع مبدل های حرارتی و همچنین خطوطی که دارای فشار قوی هستند مورد استفاده قرار بگیرد و باعث بهبود و آسانی روند فرآیند شوند.  

مزایای اتصالات جوشی رده 80

انتقال مواد با فشاری بالا یکی از مزیت های مهم موجود در اتصالات جوشی رده 80 می باشد. این نمونه از اتصالات دارای دیواره ای ضخیم است، و به همین علت می تواند فشار زیادی را تحمل کند تا فرآیند دچار آسیب یا اختلال نشود.

اتصالات رده 80 گزینه مناسبی برای مصرف در صنایع شیمیایی می باشند. همچنین قیمت مقرون به صرفه تری دارد. نصب این نوع اتصالات آسان تر است و می توان تنها با رعایت چندین نکات و اصول به راحتی نصب نمود. اتصالات جوشی رده 80 اغلب برای تمامی صنایع مناسب می باشد و مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصالات از نوع جوشی کمترین فضا را در محیط اشغال می کند. این نوع از اتصالات جوشی دارای استقامت بیشتری هستند.  

معایب اتصالات جوشی رده 80

از معایب اتصالات جوشی رده 80 می توان به سنگین بودن وزن آن اشاره کرد. همچنین هزینه تهیه این نوع اتصالات جوشی زیاد بوده و مقرون به صرفه نمی باشد. یکی دیگر از معایب موجود در این اتصالات جوشی نحوه جایگذاری اتصال جوشی بر سطح اجسام می باشد. این اتصالات در مواقعی که روی سطح جایگذاری می شود کاربرد دارد نه زمانی که در زیر سطح قرار می گیرد.

کلام آخر

اتصالات جوشی رده 80 حتما باید از نظر حد تحمل فشار،  مشخصات جنسی  و دما با لوله های فرآیند مطابقت های لازم را داشته باشد. زیرا بیشتر اتصالات جوشی از نظر اندازه نامی لوله، نوع لوله و جنس مواد تشکیل دهنده آن ها نام گذاری و شناخته می شوند. همچنین اتصالات جوشی رده 80 در صورت نیاز قابلیت متصل شدن به اتصالات جوشی رده 40 را نیز دارند. 

باید در استفاده از اتصالات جوشی دقت و توجه زیادی به کار ببرید زیرا اهمیت ندارد اتصال جوشی شما چقدر مقاوم است. تنها اعمال یک اشتباه کوچک می تواند باعث بروز ضرر های بسیاری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *