لوله فلزی

لوله ها از تسهیلاتی هستند که در آبرسان بسیار کاربرد دارند و عمده استفاده کردن از آنها در سیستم آبرسانی و گاز کشی می باشند. لوله ها از انواع مختلفی برخوردار هستند که هر کدام در یک کار خاص مورد استفاده قرار می گیرد اما یکی از پرکاربرد ترین مدل لوله ها لوله فلزی می باشد که بسیار در تاسیسات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد آن برای ساختمان سازی حیاتی می باشد. چون بدون وجود لوله فولادی دیگر قادر به آبرسانی و گازرسانی به ساختمان نخواهند بود.

لوله بدون درز
لوله مانیسمان
لوله سیاه درزدار
لوله سیاه درزدار
لوله گالوانیزه
لوله گالوانیزه

لوله فلزی چیست؟

قبل از اینکه به ویژگی های لوله فلزی بپردازیم ابتدا باید به مفهوم رایج در رابطه با لوله بپردازیم لوله ها مقطعی هایی هستند که به صورت یک دایره تو خالی می باشند که بیشترین کاربرد را در انتقال دادن سیالات دارد و از جنس های متفاوتی تولید می باشد که بهترین جنس تولیدی آنها فلزی می باشد.

انواع لوله فلزی

همانگونه که ساز لوله فولادی با یکدیگر متفاوت است نوع آن ها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد . البته ناگفته نماند که لوله های که به عنوان فلز استفاده می شوند نوعی متفاوت از لوله هستند که در صنعت و سیستم کشی های لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد.از مهم ترین مزایای لوله فلزی  این است که در برابر حرارت و گرما بیار مستحکم می باشد و مقاومت بسیار خوبی از خودش نشان می دهد از بهترین گزینه ها برای لوله کشی های سیستمی در صنعت و نیروگاه ها می باشد. این لوله ها انواع مختلفی دارند که به ترتیب زیر می باشند.

  • لوله سیاه درزدار
  • لوله مانیسمان
  • لوله گالوانیزه

که هر کدام از این لوله ها از ویژگی های مختص به خود برخوردار هستند که به توضیح مختصر آنها خواهیم پرداخت.

لوله از جنس فلز

این لوله ها از سابقه تاریخی بلند و بالایی برخوردار هستند و بهترین برند های لوله فلزی همیشه در تلاش بوده اند تا به تولید بهترین نوع آن ها بپردازند لول های فلزی با گذشت زمان با داشتن ویژگی های مانند نشکن بودن به راحتی توانست جایگزین لوله های چدنی شود که قبل از آن ها مورد استفاده قرار می گرفته است . لوله هایی که از جنس فلز هستند دیواره های بسیار ضخیمی دارد که این مهم ترین ویژگی آن می باشد.شکل جدیدی از لوله  های فلزی که وارد بازار شده است به لوله های نشکن معروف است بیشترین کاربرد آن در لوله کشی های آب آشامیدنی می باشد.

لوله هایی از جنس فولاد

در مقابل لوله های فلزی لوله های دیگر نیز وجود دارد که جنس آنها از فولاد می باشد از این دسته از لوله ها به دلیل قطر بسیار بالایی که دارند در لوله کشی های مربوط به فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد این لوه ها قیمت بسیار بالایی دارند ولی به علت استحکام بالایی که دارند بسیار قابل اطمینان می باشند. از مهم ترین مزیت هایی که لوله های فولادی دارد این است که این لوله ها مقاومت کششی بسیار بالایی دارد و همچنین مقاومت فشار در ان ها بسیار بالا می باشد و محافظت بسیار گسترده ای در برابر خوردگی و پوسیدگی دارد از مزیت های دیگر این جنس از لوله این می باشد که اتصالاتی که به صورت جوش دادن میباشد باعث افزایش دوام آنها می شود. 

اما این لوله ها در مقابل مزایای که دارند دچار معایبی نیز هستند که اولین و بزرگترین عیب آن ها این می باشد که بسیار مستعد پذیر در برابر خوردگی های خارجی هستند و همچنین در برابر الکترولیز بسیار ضعیف هستند و برای اینکه بتوانیم آنها را به یکدیگر اتصال دهیم نیاز به افراد جوشکار ماهر داریم همچنین در این لوله ها حتما باید از محافظ ها زنگ زدگی استفاده شود که این موضوع سبب افزایش قیمت در ان ها می شود.

لوله های گالوانیزه

این مدل از لوله ها مدل جدیدی از لوله ها هستند که در طی یک سری فرایند آن ها در برابر خوردگی ها و پوسیدگی ها محافظت می کند و به همین دلیل یک گزینه بسیار مناسب برای لوله کشی های ساختمان می باشد چون کمترین میزان پوسیدگی در این لوله ها مشاهده می شود. این لوله ها در مقابل لوله های فلزی از مقاومت بسیار کم تری برخوردار هستند و ارز بزرگترین معایب آنها به شما می رود. این لوله ها از سه جنس : فولادی ، آهنی  ساخته می شوند که علاوه بر آن آنها را به لول های گرم و سرد تقسیم بندی نیز می کنند که هر کدام از آنها ویژگی و کاربرد خاص خود را دارد.

لوله فلزی

قیمت لوله فلزی

اگر قصد خرید لوله فلزی به هر منظوری را دارید به شما پیشنهاد می شود که ابتدا مشخص کنید برای استفاده در چه کاری قصد خرید دارید و بر حسب نوع استفاده ای که خواهید یکی از انواع آنرا مورد انتخاب خود قرار دهید. مسئله قیمت همواره یکی از بزرگترین مسائلی می باشد که قدرت خرید مردم را نشانه گرفته است. قیمت محصولات آهنی در کشور ما از ثبات برخوردار نیست و هیچ زمانی نمی توان قیمت آن را به ازای یک قیمت ثابت اعلام کرد و دلیل آن نوساناتی می باشد که در بازار های مختلف اقتصادی ایران وجود دارد و باعث شده است که از کشور از یک اقتصاد ناپایدار برخوردار باشد که نمی توان برای محصولاتی که از آهن ساخته شده اند و استفاده از آهن به هر شکلی جزوه مواد اولیه آن محسوب می شود یک قسمت به طور ثابت تعیین نمود.

سخن پایانی

لوله ها از انواع تجهیزات بسیار پر کاربرد در صنعت هایی مانند ساخت و ساز و یا لوله کشی های شهری می باشد. اگر به دور و اطراف خود به خوبی نگاه کنید خواهید دید که  بسیار از آب رسانی و ها تمام اتصالات مربوط به گازرسانی توسط این لوله ها انجام می شود. از میان انواع این لوله ها لوله هایی که از جنس فلز هستند بیشترین کاربرد را در تاسیسات ساختمانی دارند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.